Lõõtspill

 

Lõõtspilli ajalugu

Lõõtspilli üheks eellaseks peetakse suupilli. 19. sajandi alguses tegi C.F.Buschmann Berliinis esimese suupilli ja natuke hiljem valmistas sama meister ka esimese lõõtsaga pilli, millel sai mängida vaid lihtsaid viise. Veidi hiljem pilli arenedes hakati seda pilli kutsuma accordioni’ks. 19. sajandil saabus uudne lõõtspill – pill nagu orkester – üsna kiiresti ka Eestisse. Pill levis järjest rohkem ka eesti maarahva seas, tõrjudes välja senised tantsupillid torupilli ja viiuli. Populaarseks said uued moodsad valsid, polkad ja reinlendrid. Tasapisi ilmusid ka eesti soost lõõtspilliparandajad ning seejärel uute pillide tegijadki. Eriti kuulsaks sai näiteks pillimeister August Teppo.

August Teppo Foto: ETMM

Tänapäeva üks tuntumaid lõõtsameistreid on Heino Tartes. Lõõtspill kogub järjest enam populaarsust, mis tähendab, et järjest rohkem tekib lisaks mängijatele ka pillimeistreid. Tuntumad lõõtsamängijad on Juhan Uppin, Tarmo Noormaa, Kadri Laube jt.
Eesti lõõtspilli saab mängima õppida TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias.

Lõõtspilli ehitus

Lõõtspilli puhul on mängija mõlema käe all mehaaniline klaviatuur, mis on ühendatud lõõtsaga. Lõõtsa lahti- ja kokkusurumisel tekib õhusurve pilli metallist keeltele. Eestimaal sai tuntuimaks lõõtspillimeistriks Võrumaa mees August Teppo (1875–1959), kes esimese lõõtsa tegi juba 15aastaselt. Tänaseni on säilinud vähemalt 30 originaalset Teppo
lõõtsa. Kõige rohkem hinnatakse Teppo pilli juures kõla, tämbrit. Pilli tehes on kasutatud väga kvaliteetseid materjale, kuid kõige tähtsam on muidugi meistri talent: ülihea materjalitunnetus, käsitööoskus ja täpsus. Võrumaal on kombeks öelda: “Mis Teppo tett, see häste tett.”

Naljakat ja huvitavat

On teada palju lugusid, mis tunnistavad, et pillimehesse või tema pilli suhtuti suure lugupidamisega. Nii jutustas Saaremaa lõõtsamees Vassili Sepp sellest, kuidas kord pulm edasi lükati ja kogu pulmarahvale uued kutsed saadeti, kui selgus, et algselt plaanitud kuupäeval oli pillimees juba hõivatud.

Võrumaalt on teada, et mängumehe kutsumise põhjuseks võis olla ka lihtsalt tema uus ja uhke välimusega Teppo lõõts. Nii kauni ja kalli pilli kohalolu ise oli juba peo õnnestumiseks väga tähtis.